Wesele w stylu boho – kompletny przewodnik dla par

Styl boho, czy rustykalny to najczęściej wybierane motywy przewodnie ślubów i wesel w ubiegłym roku. Zdajemy sobie sprawę, że zrozumienie różnić pomiędzy stylami nie jest łatwą sprawą, dlatego stworzyliśmy dla Was ten mini przewodnik.

Dzisiaj przybliżymy Wam charakterystykę stylu boho i odpowiemy na pytanie, ‘co to znaczy wesele w stylu boho’.

Historia stylu boho

Przedstawiciela bohemy definiuje się, jako osobę, artystę, pisarza, intelektualistę, kogoś, kto poprzez swoje życie i postępowanie kontestuje ogólnie przyjętych zasady i praktyki. Początki bohemy wyłoniły się jako kontrkultura we Francji po zakończeniu Rewolucji Francuskiej w 1799 roku. Rewolucja sprawiła, że wielu artystów wpadło w biedę, która zmusiła ich do przyjęcia koczowniczego, minimalistycznego stylu życia.

Twórcze zajęcia, odrzucenie obyczajów społecznych i bieda to elementy, które występując wspólnie określały przedstawicieli 19-to wiecznej bohemy. Termin przez kolejne lata dość szybko rozprzestrzenił się w Europie, dotarł nawet do Stanów Zjednoczonych.

Tak naprawdę dopiero z początkiem 21 wieku zaczęto uważać boho i boho-chic za styl mody. Sam termin boho jest oczywiście znacząco starszy i naturalnie nie tylko związany z modą – to kultura z własną specyficzną ideologią i skomplikowaną historią.

Definicja stylu boho. Co to znaczy wesele w stylu boho?

Ubiór – ‘No shoes please’

Zacznijmy od Gości. Wyobraź sobie, że właśnie otrzymujesz zaproszenie na wesele od kogoś, kogo bardzo dobrze znasz. Jesteś podekscytowany. Po chwili zauważasz jednak, że zaproszenie mówi o ‘weselu w stylu boho’. Zaczynasz zastanawiać się, co to tak naprawdę znaczy i w co masz się ubrać.

Jedno jest pewne, mocno formalna stylówkazamieniona zostaje na bardziej casualową, wręcz luzacką. Oczywiście nigdy nie warto przesadzać w drugą stronę – nie chodzi nam tutaj o spodnie dresowe i t-shirt😉 W gruncie rzeczy chodzi o coś prostego – ten dzień nie jest o tym, co wszyscy mają na sobie. Jest o tym, co wszyscy czują i doświadczają.

Zabawa barwami, prostota design’u. Wszystko, co nosi się podczas takiego dnia pozwala z łatwością oddychać i czuć się swobodnie.

Może to trochę ironiczne, że coś, co zostało zapoczątkowane jako styl życia zubożałych osób jest teraz trendem mody, ale chyba w tym tkwi poniekąd piękno stylu boho. Komfort, szlachetne materiały, delikatne i naturalne kolory, długie ramiona, lub ¾, odkryte plecy. Tak wyglądają suknie ślubne w stylu boho. Ta lista nie wyczerpuje tematu. Zobaczcie sami. Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótkie subiektywne zestawienie polskich projektantów sukien ślubnych. Ich wspólnym mianownikiem jest boho.

ANNA KARA WWW | INSTA

Dla nowoczesnych, romantycznych marzycieli z buntowniczą duszą.

ELIZABETH PASSION WWW | INSTA

Ta rodzinnie prowadzona marka oferuje bardzo różnorodne kolekcje. Wśród propozycji znajdziecie zarówno suknie klasyczne, jak i te w duchu najnowszych trendów – minimalistyczne i w klimacie boho. Suknie tworzone są z tkanin najwyższej jakości, indywidualny charakter nadany zostaje dzięki ręcznie wykonanym koronkom. Subtelność, uczucia to słowa najlepiej oddające klimat propozycji od Elizabeth Passion.

ATELIER LAWENDA WWW | INSTA

Miejsce, które powstało z zamiłowania i pasji do nadzwyczajnego stylu boho i hippie. Suknie ślubne sprowadzone z Nowej Zelandii, Kalifornii i Australii.

Nie zapominamy również o Panu Młodym. Okazuje się, że przewodni motyw boho nie narzuca sztywnych ram odnośnie kolorystyki. Barwy mogą być totalnie nienudne – dopasowane powinny być nie tylko do pory roku, ale również charakteru Pana Młodego.

Spodnie i marynarka w różnym kolorze, brak krawata, brak marynarki, a zamiast niej kamizelka w kontrastującym ze spodniami kolorze? – w stylu boho wszystko to jest jak najbardziej możliwe.

Nie możemy zapomnieć o chyba najbardziej związanym ze stylem boho męskim look’u – tym, w którym szelki grają jedną z głównych ról. Ważne, aby grały kolorystycznie z kolorem butów. No i najważniejsze – jak szelki to nie pasek 😉

Dekoracje. Użyj kwiatów, jako akcesoriów

Łapacze snów, girlandy świetlne, sukulenty, pozornie niedopasowane dywany, geometryczne ołtarze – może w kształcie tipi, makramy, wiszące butelki z kolorowego szkła wypełnione pojedynczymi kwiatami to tylko niektóre z popularnych elementów, które są bliskie stylowi boho.

Miejsce. Obejmij piękno natury.

Niekonformistycznych charakter nurtu sprawia, że nie ma tutaj miejsca na utarte ścieżki. Poszukajcie alternatywnej przestrzeni, poza miastem, im bliżej Matki Natury, tym lepiej. Wszelkie dodatki, dekoracje powinny tylko podkreślać piękno otaczającej natury.

W zdecydowanej większości przypadków, ślub cywilny w stylu boho odbywa się w plenerze. To determinuje poniekąd wybór miejsca – powinno dać Wam taką szansę. Nawet, gdy późniejsza uroczystość wśród najbliższych odbywać będzie się w środku budynku, elementy otoczenia, natury przenoszone są do środka w postaci choćby dekoracji.

Istotne, aby miejsce nie należało do tych ‘bardzo spiętych’. Dla nas, wesele w stylu boho to przede wszystkim niekonwencjonalna uroczystość z dużą dozą relaksu i beztroski.

Przeczytaj również artykuł Stodoła na wesele – nienudne przyjęcie w alternatywnej przestrzeni: http://slowweddings.pl/stodola-na-wesele/

Jak nie pomylić stylu boho z rustykalnym?

‘Boho’ i ‘rustykalny’ to słowa, które usłyszysz zdecydowanie najczęściej planując swoje wesele. Choć momentami podobne, style te skierowane są dla par z różną wrażliwością. Boho przyciąga mocno niezależne, artystyczne dusze. Styl rustykalny – osoby, które kochają świeże powietrze i mają silny sentyment do uroków wiejskiego życia – naturalności, prostoty, wszechobecnej natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like