Ślub i wesele w plenerze Warszawa i okolice

małe wesele warszawa

Skoro dotarliście do tego miejsca, musicie całkiem poważnie rozważać organizację ślubu w plenerze. Niniejszy wpis posłuży Wam – mamy nadzieję – jako doskonały przewodnik.

Ślub w plenerze Warszawa – ile ślubów plenerowych odbyło się w Warszawie w ostatnich latach?

Jedno jest pewne – ślub i wesele w plenerze zyskują na popularności. Żeby przybliżyć Wam skalę tego zjawiska, próbowaliśmy dotrzeć do aktualnych danych. Dla przykładu, Stołeczny Urząd Stanu Cywilnego zaraportował, że w 2019 roku udzielono w sumie 6130 małżeństw. Jak wynika z raportu, warszawiacy coraz częściej decydują się na śluby w plenerze. W 2017 roku udzielono ich 267, rok później 283, a w 2019 roku odbyło się już 319 ceremonii poza salą Urzędu Stanu Cywilnego.

Choć to wciąż niewiele ponad 5% wszystkich uroczystości, zaobserwować można wyraźny trend wzrostowy. Dlaczego? Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, aczkolwiek podstawowym argumentem stojącym za organizacją ślubu w plenerze jest chęć zorganizowania go na własnych zasadach. Oczywiście przebieg ceremonii zaślubin pozostaje mocno standardowy i raczej nie możemy oczekiwać tutaj jakichkolwiek zmian, ale sama wizja zorganizowania ślubu plenerowego w wybranym przez nas miejscu jest bardzo pociągająca. Wybór miejsca, jego odpowiednia aranżacja zmienia naprawdę dużo, a przede wszystkim sprawia, że 15-minutowa ceremonia zyskuje dodatkowy wymiar.

Ślub w plenerze Warszawa – o czym należy pamiętać?

Pewnie mało kto o tym już pamięta, ale ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego do lutego 2015 roku był możliwy tylko w dwóch miejscach – w szpitalu lub zakładzie karnym. Takie ograniczenia to jednak przeszłość. Jedyne, o czym musimy pamiętać to fakt, że miejsce, które ma zastąpić salę ślubów w urzędzie musi być dostojne, godne tej funkcji, wyposażone w stolik dla urzędnika, godło państwowe oraz znak USC. Musicie liczyć się też z tym, że decyzja kierownika USC może być odmowna. Wówczas należy pamiętać o odpowiedniej argumentacji 😊

Na szczęście, część miejsc pod organizację wesela prowadzi aktywną współpracę z lokalnym USC. Znika wówczas niepewność.

O czym należy jeszcze pamiętać? Poniżej wyróżniliśmy kilka kluczowych rzeczy, o których powinniście pamiętać w trakcie planowania Waszej plenerowej ceremonii zaślubin.

Pogoda.

Pogoda może być Waszym sprzymierzeńcem i tego Wam absolutnie życzymy. Warto jednak przygotować się na mniej sprzyjające warunki. Planując i wybierając swoje wymarzone miejsce, dowiedźcie się, czy wybrana lokalizacja dysponuje np. zadaszoną altaną, czy jest opcja na uruchomienie ‘Planu B’, tj. czy w środku budynku jest na tyle miejsca, aby szybko przearanżować przestrzeń pod ślub cywilny.

Jeśli wybierzecie mniej dostępne miejsce, upewnijcie się, że można do niego z łatwością dojść. Nawet jeśli pokonanie tej drogi nie należy do najłatwiejszych, poinformujcie o tym swoich bliskich w zaproszeniach. Nie narzucajcie wówczas sztywnych ram dotyczących stylu – sportowe obuwie wcale nie musi być modowym faux pas, wręcz przeciwnie – wyrazem troski o wygodę waszych Gości.

Oświetlenie

Myślimy o nim w dwóch wymiarach – wymiarze stricte dekoracyjnym oraz funkcjonalnym. Łatwiej zapomnieć o tym drugim, w szczególności w miesiącach zimowych, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, a późne zachody są już tylko wspomnieniem minionego lata. Odpowiednie oświetlenie nie tylko podkreśla wyjątkowość danej chwili, ułatwia dotarcie i zlokalizowanie miejsca zaślubin, ale też znacząco podnosi szanse na ponadprzeciętny efekt pracy zatrudnionego przez Was fotografa.

Owady

Komary, meszki i kleszcze – ich zdecydowanie nie zapraszaliśmy na naszą uroczystość! Czy są jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się ich? 100% sposobów raczej nie ma. W szczególności, gdy Wasz ślub plenerowy zdecydowaliście się zorganizować w lesie. Można jednak sobie pomóc i praktycznie do minimum ograniczyć obecność nieproszonych gości.

Zacznijmy od bejsików. Pałeczki/kadzidełka na komary umieszczone w bezpiecznych miejscach, spray przeciw komarom umieszczony w ogólnodostępnych dla Gości miejscach to podstawa.

Możecie rozważyć również zakup urządzenia zapewniającego skuteczną ochronę przed komarami. Co prawda nie znamy ich realnej skuteczności, ale na stronach producentów wyczytać możemy, że gwarantują ochronę nawet na obszarze do 30-40m2.

Choć zabieg profesjonalnego odkomarzania nie należy do najtańszych, można rozważyć również taką opcję. Alternatywnie – zapytajcie właściciela wybranego przez Was miejsca, niewykluczone, że na terenie obiektu prowadzone są regularne zabiegi pozbywania się nieproszonych gości.

Nagłośnienie

Wiele zależy od liczby uczestników. Dodatkowe nagłośnienie może okazać się niezbędne w przypadku większych uroczystości. Bazując tylko na naszym doświadczeniu, część DJów zapraszanych do współpracy dysponuje przenośną kolumną z akumulatorem. Dołączone do niej bezprzewodowe mikrofony są w zupełności wystarczające.

Inaczej jest w przypadku niewielkiego zespołu. Tutaj potrzebujemy już niezależnego zasilania i dostępu do źródła prądu. No chyba, że zdecydujemy się na opcję unplugged – ukulele, mariachi, kwartet smyczkowy, a może indie rock w akustycznej wersji?

Formalności, które musisz spełnić organizując ślub w plenerze

Ślub w plenerze mazowieckie.

Wg naszych obliczeń, na terenie województwa mazowieckiego działa 269 urzędów stanu cywilnego. To do jednego z nich powinniście się wybrać, żeby dopełnić niezbędne formalności. O czym jeszcze powinniście pamiętać decydując się na ślub cywilny w plenerze? Zapoznajcie się z poniższym przewodnikiem.

Organizacja plenerowego ślubu cywilnego krok po kroku

  1. Przygotujcie dokumenty przed wizytą:
    • Wasze dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty)
    • Dowód opłaty skarbowej
    • Jeśli nie masz polskich aktów stanu cywilnego, a jesteś obywatelem Polski, przygotuj:
      • Zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia
      • Jeśli byłeś wcześniej w związku małżeńskim – zagraniczny odpowiednik aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który potwierdzi ustanie albo unieważnienie małżeństwa
  2. Udajcie się do urzędu stanu cywilnego (USC), który jest właściwy dla miejsca, które wybraliście pod kątem organizacji waszego ślubu i wesela w plenerze
  3. Tam złóżcie zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz ustalcie termin ślubu
  4. Jeśli zdecydowaliście się na ślub plenerowy – to idealny moment, aby złożyć również wniosek o ślub poza urzędem

Czy ślub kościelny w plenerze jest możliwy?

Okazuje się, że tak – możliwość zawarcia sakramentu może odbyć się poza kościołem, jednak nie jest to taka prosta sprawa i praktycznie zdarza się bardzo rzadko. Podążając za prawem kanonicznym, małżeństwo powinno być zawarte w kościele parafialnym, innym kościele, bądź w kaplicy.

Decyzja o tym, czy przeprowadzenie takiej uroczystości jest możliwe leży w rękach biskupa odpowiedniej archidiecezji – to do niego kierujecie swój wniosek, który poprzeć musicie silnymi argumentami.

Jest to opcja zdecydowanie dla osób wytrwałych – oczekiwanie na decyzję potrwać może nawet kilkanaście miesięcy, a i tak nie mamy pewności, że ją otrzymamy.

Ile kosztuje zorganizowanie ślubu w plenerze?

Jeśli zdecydowaliście się na ślub plenerowy, obowiązują Was dwie opłaty:

  • Obowiązkowa opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa (84PLN)
  • Dodatkowa opłata za możliwość ślubu poza urzędem stanu cywilnego (1000PLN)

Plenerowy ślub humanistyczny jako ciekawa alternatywa

Cytując za Wikipedią, ślub humanistyczny stanowi jedną z form zawarcia małżeństwa zastępując przy tym ceremonię religijną. Ślub humanistyczny jest alternatywą dla osób, dla których ślub cywilny nie jest wystarczający i chcących nadać swojej uroczystości wymiar bardziej indywidualny. W przypadku ceremonii humanistycznej przysięga może zostać spersonalizowana, tj. napisana przez młodą parę lub tzw. mistrza ceremonii.

W Polsce ślub humanistyczny nie jest prawnie unormowany, przez co związek taki wymaga również rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Kiedy warto rozważyć organizację ślubu humanistycznego?

  • Jesteście różnego wyznania
  • Macie problem z formalnościami w Polsce
  • Wzięliście już ślub cywilny za granicą, a w Polsce organizujecie wesele
  • Myślicie o ślubie kościelnym tylko z powodu oczekiwań rodziny 😉
  • Jesteście parą LGBT
  • Nie możecie formalnie zawrzeć małżeństwa w Polsce

W jakim stylu zorganizować ślub i wesele plenerowe?

ślub plenerowy pod Warszawą

Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, zapraszamy Was do zapoznania się z naszym przewodnikiem po stylach.

Wesele w stylu rustykalnym, czyli jakie? Przewodnik dla par

Wesele w stylu boho – kompletny przewodnik dla par

Top miejscówka na wesele w plenerze pod Warszawą

Naszym pierwszym wyborem pozostaje Stodoła Borucza 43. Więcej o organizacji ślubu i wesela w plenerze w tym miejscu znajdziecie tutaj.

Zobacz także: Niestandardowe atrakcje weselne – idealne na plenerowe wesele w stodole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like